Piotr Gałkowski
21.01.2023
KSeF
KSeF. Temat, który rodzi dyskusje i kontrowersje, a w wielu z nas budzi i emocje. Jedno jest pewne. Dla dostawców systemów informatycznych to kolejna szansa na zarobek, dla przedsiębiorstw pozostaje kolejny koszt.
A propos kosztów. Dostawcy systemów FK, czy ERP muszą zapewnić wysyłanie faktur sprzedaży do KSeF. Zapewne większość z Państwa już rozpoznała poziom kosztów z tym związanych. Co innego z pobieraniem faktur z KSeF. Tutaj takiego obligo już nie ma, a zapewne wiele przedsiębiorstw chciałoby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. No bo skoro system automatycznie wyśle faktury sprzedaży do KSeF, to może przy okazji odebrałby faktury kosztowe?
Właśnie miałem możliwość zapoznania się z ofertami dwóch dostawców systemów informatycznych w zakresie pobierania faktur z KSeF i ich księgowania w ERP.
🔴 Pierwsza.
Od dostawcy globalnego systemu ERP, który zaproponował dwie opcje rozwiązania polegające na: a/automatycznym przenoszeniu danych faktury z KSeF do ERP – efekt podobny jak ręczne zaksięgowanie faktury. Wynagrodzenie: 32 000 PLN + 7 040 PLN (aktualizacja rocznie), b/ pobieraniu faktur z KSeF, OCR i workflow (max dwa kroki) i księgowanie w ERP. Wynagrodzenie: 58 000 PLN + 10 560 PLN (aktualizacja roczna)
🔴 Druga.
Od dostawcy aplikacji na platformie #Qalcwise. Wynagrodzenie: 12 000 PLN (roczne subskrypcje dla 20 użytkowników, liderów działów weryfikujących i akceptujących faktury zakupu) + 42 000 PLN aplikacje (w tym aktualizacje).
Kwoty dość podobne. W kolejnych latach rozwiązanie ERP jest tańsze, bo trzeba płacić za roczną aktualizację 10 560 PLN, a za subskrypcje #Qalcwise 12 000 PLN + roczna indeksacja + ewentualni nowi użytkownicy.
Ale… no właśnie. Dostawca ERP zapewnia tylko transfer danych faktur z KSeF do ERP + dwuetapowy workflow, bez możliwości dalszych adaptacji. W przypadku #Qalcwise dostawca oferuje poza pobieraniem dokumentów z KSeF i księgowaniem w ERP m.in.: zestawienie i wyszukiwanie pobranych dokumentów; automatyczne rozpoznawanie osób / działów akceptujących i uruchamianie workflow; uruchamianie odrębnych workflow dla różnych typów dokumentów; przypisywane wymiarów analitycznych i księgowych typu MPK, projekty, nośniki kosztów, np. samochody służbowe; podgląd dokumentu; raportowanie i powiadamianie o terminie zapłaty bliższym niż X dni; a dodatkowo możliwość połączenia dokumentu kosztowego z poleceniem wyjazdu służbowego, czy zapotrzebowaniem zakupu.
Klient uznał #Qalcwise za ciekawą alternatywę dla homogenicznego rozwiązania ERP, którego do tej pory był gorącym zwolennikiem, co gorsze - wrogiem rozwiązań w chmurze.